Neden WordPress? Rehber 2022

Genel anlamda bir projeye başlayacak insanlar için; web sitelerini yaparken veya yaptırırken özel script yazdırmak ve wordpress kullanarak projesini hazırlamak arasında kalabiliyor. Eğer istediğiniz şeyler yoksa özel olarak yazdırmanız mantıklı olabilir ama günümüzde oldukça yaygın kullanılan wordpress hakkında sizlere bazı açıklamak istediğim şeyler var.

WordPress Nedir?

WordPress, 2003 yılında iki ortak ile kurulmasıyla beraber geliştirilmeye başlanmıştır ve hala gelişmeye devam etmektedir. Sürekli güncelleme içerisinde bulunan wordpress yazılımı, kurulumu kolay olmasıyla beraber, kullanıcılar tarafından sürekli geliştirilmektedir. Kullanıcılar tarafından kastım, bir çok wordpress eklentileri ve wordpress temaları yazılımcılar tarafından geliştirilerek ücretli veya ücretsiz olarak kullanıma sunulur.

Neden WordPress’i Seçmelisiniz?

Projelerinizde neden wordpress kullanmalısınız, wordpress kullanmak size ne gibi avantajlar sağlar bu kısımda bunlardan bahsedeceğim.

  • Sürekli güncellenmesi, – puan yaratan sorunların giderilmesi,
  • Kullanıcılar tarafından geliştirilebilir olması,
  • Kolay düzenlenebilmesi (Sayfa oluşturucular ile blokları sürükleyerek istediğiniz tasarıma ulaşabilirsiniz.)
  • Sizin sorunları daha önce çözen kişiler olduğu için araştırma yaparak kolayca çözebilirsiniz (Kullandığınız temaya göre tema yapımcıları forumlar oluşturabiliyor, orada çözümleri bulabilir veya yardım isteyebilirsiniz.)
  • Özel script yazdırdığınızda her ek özellik için ayrıca ücret ödemeniz gerekir, wordpress’te ise geliştirilen eklentiler sayesinde kolaylıkla, masrafa girmeden istekler giderilebilir.

WordPress Nasıl Kurulur?

WordPress yazılımını web sitenize kurmanın iki yolu vardır. Birincisi manuel yükleme, ikinci ise softaculous aracılığı ile otomatik yükleme.

Softaculous İle Otomatik WordPress Kurma

Her hosting firması sağlamasa da %90 oranında hosting firmaları softaculous yazılımını kullanıyor. cPanel kullanıyorsanız sağ üstte arama kısmına “softaculous” yazarak çıkan ilk butona tıklayın.

Ardından wordpress yazan sekmeye tıklayın ve önünüze aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Bu ekrandaki ilgili alanları kendi isteklerinize göre doldurun.

Softaculous İle Otomatik WordPress Kurma
Softaculous WordPress Kurulumu

Bu ekranı doldurduktan sonra alt kısımdaki “Yükle” butonuna tıklayın ve wordpress’in yüklenmesini bekleyin.

Yükleme tamamlandıktan sonra siteadi.com/wp-admin adresine girin. Önünüze gelen pencerede wordpress kurulumunu yaparken belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyi girin. İşte wordpress admin paneli!

Manuel WordPress Kurulumu

Manuel wordpress kurulumunu anlatmak uzun olacağından dolayı sizlere bir video ile anlatmak istedim. Video sahibi ben değilim, Cüneyd Anlayışlı hocamızın videosudur. Kendisine bu yararlı rehber için teşekkür ederim.

Lazım olur: WordPress 6.0.1 Sürümünü İndirmek İçin Tıklayın.

Yukarıdaki videoyu izleyerek manuel wordpress kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Aklınıza takılan herhangi bir sorun olursa lütfen yorumlar kısmına belirtmeyi unutmayın, yardımcı olurum.

İçeriği hazırlarken kullandığım kaynaklar:

  • https://tr.wikipedia.org/wiki/WordPress
  • https://www.youtube.com/watch?v=B5d46brEhCQ